Narciarstwo za granicą – co warto wiedzieć o bezpieczeństwie?

Zachodzące zmiany klimatyczne utrapieniem narciarzy. Coraz mniej śniegu w polskich górach. Coraz większy tłok na polskich nartostradach. Coraz więcej osób szuka atrakcji narciarskich za granicami kraju.

Czy Ty, tak jak wielu z nich pamiętasz o ubezpieczeniu?

Coraz popularniejsze stają się wyjazdy polskich miłośników narciarstwa na alpejskie stoki. Szukając odpowiednich warunków do uprawiania zimowych sportów duża grupa rodaków wybiera zagraniczne kurorty narciarskie.

Bezpieczeństwo na stoku.

Bezpieczeństwo na narciarskim stoku to nie tylko obowiązek właściciela stoku, to także Twoje racjonalne podejście do tego tematu. Pamiętaj o tym, że pomiędzy poszczególnymi krajami, a Polską istnieją spore różnice w podejściu do udzielania pomocy poszkodowanym miłośnikom białego szaleństwa.
W Polsce każdemu kto ulegnie wypadkowi podczas uprawiania sportu zimowego, przysługuje prawo do bezpłatnego udzielenia pomocy. W trakcie udzielania hospitalizacji i rehabilitacji, koszty pokrywane są z ubezpieczenia, które większość osób posiada z tytułu opłacanych składek w ramach ZUS.

1. Co to takiego ubezpieczenie narciarskie?

Dodatkowe ubezpieczenie dla osób uprawiających sporty zimowe, głównie obejmujące koszty związane z akcjami ratunkowymi i kosztami udzielonej pomocy medycznej. We wszystkich krajach poza Polską za udzieloną pomoc wystawiane są bardzo wysokie rachunki. Standardowe ubezpieczenie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego / EKUZ/ pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia bardzo często nie jest w stanie pokryć poniesionych kosztów pomocy.
Dodatkowe dobrze wybrane ubezpieczenie i odpowiednio skalkulowana wysokość kwoty ubezpieczenia, pozwoli na całkowite pokrycie rachunków za udzieloną pomoc.

2. Ubezpieczenie narciarskie, dlaczego warto wykupić?

Wypadki chodzą po ludziach – taki slogan często można usłyszeć. Warto sobie zdawać sprawę, że każdy najdrobniejszy wypadek na stoku narciarskim, pociąga za sobą określoną reakcję służb porządkowych i ratowniczych. Niegroźnie wyglądające zdarzenie i prosta udzielona na stoku i poza nim, pomoc mogą okazać się bardzo kosztowne. Aby koszty nie zrujnowały Twojej sytuacji finansowej jeśli zostaniesz poszkodowany, swoje zadanie ma do spełnienia polisa narciarska, którą posiadasz.

3. Kalkulacja wysokości polisy narciarskiej, jak wysoko się ubezpieczyć?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest bardzo prosta – powinna być tak wysoka aby pokryć wszystkie koszty jakie mogą wystąpić podczas wypadku. Jeszcze prościej jest w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, zapytać jakie są koszty związane z wypadkiem w kraju, do którego się udajesz. Odpowiedzialny ubezpieczyciel udzieli Ci wyczerpującej odpowiedzi i zaproponuje odpowiedni wariat najbezpieczniejszej polisy. I tu powinieneś nie okazać się sknerą, bardzo często wysokość składki między wersją podstawową polisy, a wersją rozbudowaną to kilka maksymalnie kilkanaście złotych. W tym wypadku nie warto abyś oszczędzał, najlepiej wybrać odpowiednio wysoką wartość polisy.
Rynek ubezpieczeń w szesnastym stuleciu
4. OC i NNW na stoku, co to jest i czy warto mieć?

OC – odpowiedzialność cywilna, polisa obejmują zakres Twojej odpowiedzialności za zaistniałe z Twojej przyczyny wydarzenia na stoku. Ten rodzaj ubezpieczenia zabezpieczy Cię od wszelkich roszczeń skierowanych w Twoją stronę od osób poszkodowanych przez Ciebie podczas wypadku.
NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków, dodatkowe zabezpieczenie, które pozwoli Tobie na uzyskanie odpowiedniego odszkodowania za poniesiony uszczerbek na zdrowiu. Kwota odszkodowania określana jest na zasadzie procentowej wysokości od wartości posiadanej polisy.

Przezorny zawsze ubezpieczony – ta maksyma od wielu lat znana i używana powinna być przewodnią myślą, kiedy planujesz wyprawę narciarską poza granicami Polski.