Ubezpieczenie zdrowotne dla niepełnosprawnych

Dzisiaj porozmawiamy o chorobach uznawanych za upośledzające i o tym, w jaki sposób polisy ubezpieczenia zdrowotnego je obejmują.

Kim są osoby niepełnosprawne?

Przez osoby niepełnosprawne rozumiemy szeroką grupę pacjentów z różnymi patologiami, zarówno wrodzonymi, nabytymi, jak i z chorobami zwyrodnieniowymi. Istnieje wiele chorób, które mogą prowadzić do całkowitej lub częściowej niepełnosprawności. Niektórymi z chorób upośledzających mogą być, na przykład:

  • Stwardnienie rozsiane.
  • Stwardnienie zanikowe boczne.
  • Rdzeniowy zanik mięśni
  • Mukowiscydoza
  • Poliomyelitis
  • Lupus

Lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Za pomocą tych przykładów chcemy dać wyobrażenie o różnorodności chorób, które mogą doprowadzić osobę do bycia przewlekle chorym z pewnym stopniem niepełnosprawności. Za osobę niepełnosprawną możemy uznać również osobę, która nie może chodzić, osobę głuchoniemą lub osobę z poważnymi problemami psychicznymi.

Czy ubezpieczenie obejmuje osoby niepełnosprawne?

Na to pytanie, najczęściej pojawiające się wśród osób, które spotkały się z niekorzystną diagnozą, odpowiedź jest bardzo względna. W zależności od stopnia niepełnosprawności i źródła niepełnosprawności, pacjent może kwalifikować się do ubezpieczenia, lub nie.

Osoba z całkowitym ubytkiem słuchu, posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności, lub osoba niewidoma, to nie to samo, co pacjent z chorobą zwyrodnieniową, która będzie wymagała dużych środków finansowych. Każda choroba i każdy pacjent jest inny. Dlatego ważne jest, aby uważnie czytać drobny druk polis ubezpieczenia zdrowotnego i szczerze odpowiadać na wstępne kwestionariusze przed wykupieniem polisy. W tym artykule dowiesz się o przypadku, które napisało życie o sparaliżowanej osobie nieposiadającej ubezpieczenia zdrowotnego

Co się stanie, jeśli wystąpi u mnie choroba powodująca inwalidztwo, gdy jestem już ubezpieczony?

Jak wspomniano powyżej, wiele będzie zależało od rodzaju choroby, jak również od polisy, którą wykupiłeś. Możliwe jest, że niektóre ubezpieczenia będzie obejmować ubezpieczenie różnych chorób, lub że istnieje ograniczenie w korzystaniu z nich. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem.

Ubezpieczenia i niedyskryminacja osób niepełnosprawnych

Sektor ubezpieczeń zdrowotnych zawsze stara się zachować równowagę między niedyskryminowaniem osób niepełnosprawnych a oferowaniem im potrzebnej opieki, przy jednoczesnym zapewnieniu, że opieka ta nie będzie wiązała się dla nich ze stratami finansowymi.

Należy dokonać rozróżnienia pomiędzy tym, co uważamy za przewlekłą chorobę powodującą niepełnosprawność a niepełnosprawnością. W wielu przypadkach posiadanie niepełnosprawności nie oznacza konieczności korzystania z większej ilości zasobów niż w przypadku osoby pełnosprawnej.